Ekmek Fırınları Hakkında

Sayın Üyemiz,

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Zabıta Daire Başkanlığı Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü’nden alınan yazıda,

30.06.2020 tarihinde Başkanlıkları koordinatörlüğünde “Ekmek Fırınlarına Ait Sorunlar ve Çözüm Önerileri” konulu bir toplantı yapılmış olduğu; toplantıda bazı fırınların ruhsatsız olarak faaliyet göstermesi ve faaliyet konusu “unlu mamul” olarak işyeri açma ve çalışma ruhsatı düzenlendiği halde, ekmek fırını olarak faaliyet gösteren iş yerlerinin varlığının öne çıkan sorunlardan olduğunun anlaşıldığı ifade edilmiştir.

9207 sayılı İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik’in

Ek-2B) İkinci Sınıf Gayrisıhhî Müesseseler Listesi 6.15. maddesinin “Günlük üretimi 1.000 kg/gün ve üzeri ekmek, sade pide ve ekmek çeşitleri üreten yerler, asgari yüksekliği 3,5 metre ve büyükşehir belediyesi sınırları içinde en az 400m2; büyükşehir belediyesi olmayan illerde en az 300m2; köy, belde ve ilçe belediye sınırları içinde en az 250m2 ve üzeri genişlikteki yerler”

Ek-2C) Üçüncü Sınıf Gayrisıhhî Müesseseler Listesi 6.10. maddesinin “Hamur, yufka, bazlama, simit, poğaça, kadayıf, mantı, pasta, börek ve benzeri unlu mamullerin üretim yerleri”, 6.18. maddesinin “Sanayi bölgeleri ile mesken amacıyla kullanılmayan müstakil binalarda kurulan, süper, hiper, gross, mega marketlerin bünyesinde, kendi müşterilerine satış yapmak ve işyerinin bütünlüğünden duvar, bölme, bölüm vb. şekilde ayrılmış bir şekilde üretim yapılan, elektrik enerjisi kullanılarak ekmek ve ekmek çeşitleri üreten işyerleri”, 6.19. maddesinin “Günlük üretimi 100 kg/günden az olan ekmek, sade pide ve ekmek çeşitleri üreten büyükşehir belediyesi sınırları içinde en az 250m2, büyükşehir belediyesi olmayan illerde en az 200m2; köy, belde ve ilçe belediye sınırları içinde en az 100m2 olması zorunlu yerler” hükümlerine haiz olduğu;

Yukarıda belirtildiği üzere 9207 sayılı İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik eki Gayrısıhhi Müesseseler Listesine göre “ekmek fırınları”nın ikinci ve üçüncü sınıf gayrısıhhi müessese kapsamında olduğu; 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nun 7. Maddesinde İlçe Belediyelerinin görev ve yetkileri başlıklı kısmı c) bendi ile ikinci ve üçüncü sınıf gayrısıhhi müesseseleri ruhsatlandırma ve denetleme yetkisinin İlçe Belediye Başkanlıklarına verildiği; bu nedenle ilçemizde faaliyet gösteren ya da fırın/ekmek fırını, unlu mamul satış yeri olarak açılmak istenen işyerleri ile ilgili konunun mevzuat hükümleri doğrultusunda değerlendirilmesi ve gerekli hassasiyetin gösterilmesi talep edilmektedir.

Odamız üyelerine saygıyla duyurulur.

Sosyal Medyada Biz

ITO Symbol