Gıda Ürünleri İhracatında Singlewindow Sistemine Kayıt Hakkında

Sayın Üyemiz,

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden alınan 25.07.2022 tarihli yazıda, T.C. Ticaret Bakanlığı’ndan Birliklerine iletilen yazıdan bahisle, 1 Ocak 2022 tarihi itibariyle Çin Gümrükler Genel İdaresi (GACC) tarafından uygulamaya konulan singlewindow kayıt sisteminde Çin’e gıda ürünleri ihraç eden firmalarımızın çoğunluğunun sisteme kayıt olmakla birlikte; bazı firmalarımızın sisteme bir kez kayıt olunca ürettikleri tüm ürünlerin kaydedilmiş olduğuna dair yanlış bir bilgiye sahip olduğu belirtilmektedir.

Bununla birlikte, firmalarımızın Çin'e gıda ürünü ihraç etmek istemeleri durumunda, ihracat öncesinde, Çin'deki ithalatçılar ile irtibata geçilmesinin ve singlewindow kayıtlarının ilgili ürünü kapsadığının teyit edilmesinin faydalı olacağı belirtilmektedir.

Ayrıca, sistemde kaydı bulunmayan ürünlerin kayıt işleminin tamamlanarak ilgili ürünler için CTUR ile başlayan kayıt numaralarının sistemden alınmasından sonra ihracat işlemlerine başlanmasının önerildiği ifade edilmektedir.

Bu çerçevede, Çin’e gıda ürünü ihraç etmek isteyen ancak singlewindow sisteminde hiç kaydı olmayan firmalarımızın da işletme ve ürün kayıtlarını en kısa zamanda tamamlamalarının faydalı olacağının değerlendirildiği belirtilmektedir.

Bilgilerinize saygıyla rica olunur.

Sosyal Medyada Biz

ITO Symbol