Türkiye’nin huzuru İstanbul’dan başlar

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Türkiye’nin huzurunun İstanbul’dan başladığını belirterek, organize suç örgütlerine diz çöktürdüklerini vurguladı. Türkiye yüzyılında daha güçlü bir ülke ve büyük bir ekonomi için ‘Hep birlikte çalışacağız’ mesajı veren Yerlikaya, “Bunun için olmazsa olmaz huzur. Huzur varsa üretim, ticaret ve istihdam var” dedi. Gri listeye ilişkin açıklama yapan Yerlikaya, “Gri listenin alt parametre olarak 40 maddesi var. Biz göreve geldiğimizde 4’ü kalmıştı; 3’ü İçişleri, 1’i Adalet Bakanlığı’nda. Bunların tamamını bitirdik. Mayısın ilk haftalarında yurt dışından bir komisyon gelecek. Yerinde son değerlen-dirmesini yapacak ve haziranın ilk haftasında da gri listeden çıkacağımızı ümit ediyoruz” dedi.

Türkiye’nin huzuru İstanbul’dan başlar

HABER: MESUDE DEMİRHAN

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, İstanbul Ticaret Odası (İTO) mart ayı Meclis Toplantısı’na konuk oldu. Sektörlerin temsilcisi olan Meclis Üyelerine ve iş dünyasına seslenen Bakan Yerlikaya, Türkiye’de güvenlik, istihdam, göçmen ve sınır yönetimi gibi birçok konuyu içeren detaylı sunum yaptı. Organize suç örgütlerine diz çöktürdüklerine dikkat çeken Bakan Yerlikaya, “Organize olanlardan daha organize olmamız gerekiyor. Türkiye’nin huzuru İstanbul’dan başlar” dedi.

HUZUR VARSA TİCARET VAR

Bakan Yerlikaya, “Sizler peygamber mesleği yapıyorsunuz. Büyük ve güçlü Türkiye için 740 bin üyemiz var. 1.5 asırlık tecrübe ve birikimimiz var. Tacir olmak, ticaret erbabı olmak kolay değil. Büyük ve güçlü Türkiye için Cumhurbaşkanımızın ikinci yüzyılımızda hep söylediği, bizim idealimiz var. Büyük ve güçlü Türkiye olacağız. Bu yüzyıl, Türkiye yüzyılı olacak.

16 başlığımız var. Türkiye yüzyılı ideali içinde bunlardan biri huzurun yüzyılı olacak. Türkiye yüzyılında daha güçlü bir ülke, daha büyük bir ekonomi için refah seviyesinin tabana yayılmasıyla ilgili hep birlikte çalışacağız. Bunun için olmazsa olmaz huzur. Huzur varsa üretim var. Huzur varsa ticaret var. Huzur varsa istihdam var” diye konuştu.

GRİ LİSTEDEN ÇIKACAĞIZ

Bakan Ali Yerlikaya, gri listeye ilişkin şunları söyledi: “Gri listenin alt parametre olarak 40 maddesi var. Biz göreve geldiğimizde 4’ü kalmıştı; 3’ü İçişleri, 1’i Adalet Bakanlığı’nda. Biz bunların tamamını bitirdik. Mayısın ilk haftalarında yurt dışından bir komisyon gelecek, yerinde son değerlendirmesini yapacak ve haziranın ilk haftasında da gri listeden ilk bizim çıkacağımızı ümit ediyoruz. Çünkü yapmamız gereken her şeyi yaptık. Eğer Mehmet Şimşek Bakanımızın da ifade ettiği gibi ‘Halen’ diye bir karar alıyorlarsa bu da bizimle ilgili siyasi bir duruşla ilgili ki, biz öyle bir şey yapacaklarına da ihtimal vermiyoruz.”

ZEHİR TACİRLERİNE NARVASLI ÇÖZÜM

Dolandırıcılarla ilgili farkındalığı artırmak için kampanya hazırlığında olduklarını anlatan Bakan Yerlikaya, şu bilgileri verdi: “Zehir tacirlerinin en büyüğünden sokaktaki torbacısına bütün suç örgütleriyle uğraşmak bizim işimiz.

En son İstanbul’da 22 milyar liralık mal varlığına el koyduğumuz bir suç örgütü var. Sokaktaki torbacının da peşinden koşacağız, ona nefes aldırmayacağız. Uyuşturucuyla mücadelede bir yazılım projesi olan NARVAS, vatandaşlarımız tarafından yapılan bildirim, ihbarların analiz edilmesine, yoğunluk haritası oluşturulmasına, yer ve zaman odaklı operasyonları sağlamaya çalışıyor. Biz hanelere, ailelere diyoruz ki, seferberlik halinde olmamız lazım. Gençlerin hepsi bizim geleceğimiz. Şu anda cezaevlerinde 310 bine yakın insan var. Bunların yüzde 30’a yakını uyuşturucu nedeniyle yatıyor. Güçlüyüz ama ben diyorum ki, bize yardımcı olun. Bir insan, bir yerde bir yanlışlık gördü. Şüphelendiyse bizimle paylaşabilir. Orada bir yazılım sistemi var. Hangi mahallede, hangi saat aralığında nasıl bir ihbar gelmiş, hepsi kayıt altında. Doğru yerlere bakıp, işi hızlı yapmak istiyoruz. Bunun için de yardım istiyoruz. NARVAS’a 123 bin ihbar geldi. 10-15 ay sonra ihbar sayısı 43 bine düştü.”

Yerlikaya, her türlü suçla etkin mücadele için İstanbul Emniyet Genel Müdürlüğü’nü Hasdal’daki donanımlı yeni kampüse taşıyacaklarını da sözlerine ekledi.

YERLİ YÜZ TANIMALI YAKA KAMERASI

Bakan Yerlikaya, asayiş başlığındaki verileri anlatırken, emniyet güçlerinin yakasına kamera takılacağını dile getirerek, şunları kaydetti: “Başta büyükşehirler olmak üzere jandarma ve polisimizin, trafik asayiş ekiplerinin yüz tanımalı bir yaka kamerası olacak. Bu uygulamaya İstanbul’dan başlayacağız. Kamera, yerli ve milli olarak ASELSAN tarafından geliştirildi. ASELSAN’la yaptığımız anlaşmaya göre, yüz tanımalı yaka kamerası iki yıl içinde sadece ana arterlerde değil, her yerde olacak. Dünyada sistem bu, aynısı bizde de oluyor. Üstelik bu yerli ve milli oluyor. En yeni ve en donanımlı araçları da trafik ve asayiş ekiplerimize vereceğiz.” Bakan Yerlikaya, bu teknoloji sayesinde polis ve vatandaşlar arasında yaşanan olayları daha kolay ve hızlı tespit edebileceklerini anlattı.

Yerlikaya, göçle ilgili olarak da yoğun çalışmalar sürdürdüklerini belirterek, eğer organize edilirse İTO’dan bir ekibi de hudut güvenliğini gözlemlemek üzere sınırda ağırlayabileceklerini söyledi. Yerlikaya, göçün rotasını değiştirdiklerini ve kaynağında kuruttuklarını vurguladı.

TERÖRİZMİN FİNANSMANINA OPERASYON

‘Önle-Yakala’ mottosuyla hareket ettiklerini söyleyen Yerlikaya, İçişleri Bakanlığı bünyesindeki çalışmaları anlattı. Yerlikaya, 1 Haziran 2023-12 Mart 2024 tarihleri arasında PKK/KCK terör örgütüne yönelik Türkiye genelinde 18 bin 734 kırsal, 3 bin 500 şehir olmak üzere toplamda 22 bin 234 operasyon yapıldığını, 60’ı ölü, 640 sağ veya yaralı, 117 teslim olmak üzere 817 teröristin etkisiz hale getirildiğini belirtti. Bu çalışmalarda ise 283 şehir operasyonunun İstanbul’da yapıldığını aktaran Yerlikaya, 514 gözaltı, 125 tutuklu, 144 adli kontrol işlemi olduğunu ve 87 teröristin etkisiz hale getirildiğini kaydetti. Türkiye genelinde terörizmin finansmanına yönelik operasyonlara değinen Yerlikaya, 1 Haziran 2023 ila 12 Mart 2024 tarihleri arasında 183 operasyon yapıldığını, bu kapsamda 1106 gözaltı, 179 tutuklu işlemi yapılarak 28 milyon 678 bin lira ele geçirildiğini söyledi.

Bakan Ali Yerlikaya, İTO Meclis Başkanı Dr. Erhan Erken ve İTO Başkanı Şekib Avdagiç ile birlikte Meclis Üyelerinin talep ve önerilerini de dinledi.

ADALETTE VE HAYIRDA YIL BOYU YARIŞALIM

İstanbul Ticaret Odası Meclis Başkanı Dr. Erhan Erken, Meclis Toplantısı’nda konuşmasına başlarken, “İçişleri Bakanımız Ali Yerlikaya’yı, İstanbul Valiliği döneminde güven veren sağduyulu fikirleriyle ve çalışma azmiyle tanıdık. Bundan sonra da çok önemli başarılara imza atacağına inanıyoruz” dedi.

Ramazan ayının önemine dikkat çeken Dr. Erken, “Bu mübarek ayda, özellikle Gazze’de yaşanan insanlık dramının son bulması hepimizin ortak duası.

Bizler inşallah bu olaylar karşısında elimizden geldiği kadarıyla en doğru duruşu sergiliyoruzdur” diye konuştu.

Dr. Erken, konuşmasına şöyle devam etti:

“Oruç, kabaran benlik duygularımızı da terbiye eder. Tabii sadece karnımız oruç tutmamalı. Tüm azalarımızla beraber oruç tutulursa inşallah bu hâl bizleri yüceltecektir. Ramazan ayında elde etmek istediğimiz güzellikler sadece bu ayla sınırlı kalmamalı. Diğer 11 aya da taşınabilmeli ki hayırda devamlılığımız olsun. Sadece Ramazan’da adaletli olmaya gayret etmemeliyiz, bu hâl normal davranışımız hâline gelmeli. Zalime karşı mücadele de hayatımız boyunca sürmeli.”

İTO Meclis Başkanı Dr. Erhan Erken konuşmasında, Ahmet Murat Özel’in, bir yazısındaki Ramazan ayı tarifini paylaştı: “Açlık ve susuzlukla yükler atılır, vermek ve paylaşmakla hafiflenir ve ruha atılan bu kemendin ardı sıra yükseliriz. Ramazan, insanın asli vatanına ricattir, sıla-i rahimdir, kayıp aileyi bulmaktır. Ramazan’ın aslına uygun olarak yaşanması halinde insan ruhu hakiki hüviyetine kavuşabilir… Sonuçta döndüğü yeri ruh, yadırgamayacaktır.”

Tarihte bu ayın önemli olaylarına da dikkat çeken Dr. Erken, “12 Mart, İstiklâl Marşımızın TBMM’de Kabulü’nün 103. yıl dönümüydü.

18 Mart ise Çanakkale Deniz Zaferimizin 109. yıl dönümünü ve tüm şehitlerimizin aziz hatırasını yâd ettiğimiz özel bir gün. Bu vatan için hizmet eden ve canlarını ortaya koyan bütün değerlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum” dedi.

Dezenflasyon programı kredi notunu artıracak

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, ekonomideki iyileşme sürecine dikkat çekerek, “Dezenflasyon, zaman ve kararlılık gerektiriyor. Yabancı yatırımcının Türkiye’nin uyguladığı dezenflasyon programının süreceğine olan inancı, seçimlerin ardından daha da pekişecek ve diğer kredi derecelendirme kuruluşlarından da not artışları gelecek” diye konuştu.

Güvenli şehirde ticaretin önemini vurgula-yan Avdagiç, birçok sektör temsilcisinden gelen talepleri de İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya aktardı. Avdagiç, Okul Servis Araçları Yönetmeliği’nde yetkinin tek bakanlıkta toplanması, İTO’nun UKOME’de temsili, araç kiralama firmalarının mağduriyeti gibi birçok talebi Bakana iletti.

HABER: BARIŞ CABACI

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın katıldığı İTO’nun mart ayı Meclis Toplantısı’nda konuşan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, iş dünyasının gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi. Avdagiç, Bakan Yerlikaya’nın İstanbul’da iken hayata geçirdiği, ‘İş dünyası üretip kazandıkça İstanbul kazanacak’ ilkesini, bu kez Türkiye için uyguladığına şahit olduklarını kaydetti.

DİĞER KURULUŞLARDAN DA ARTIŞ GELECEKTİR

Konuşmasında, İstanbul iş dünyasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan İTO Başkanı Avdagiç, 12 yıl aranın ardından geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin kredi notunun artırıldığını hatırlattı. Avdagiç, “Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’nin kredi notunu ‘B’den ‘B+’ya yükseltti, not görünümünü de ‘durağan’dan ‘pozitif’e çevirdi. Türkiye, enflasyonla mücadelede tarihi bir dönüm noktasından geçiyor. Hazine ve Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek’in de ifade ettiği gibi ‘Dezenflasyon, zaman ve kararlılık gerektiriyor’. Fiyat istikrarı sağlanıncaya kadar iş dünyası olarak sabırla ve azimle desteğimizi sürdüreceğiz” diye konuştu. Avdagiç, “Yabancı yatırımcının Türkiye’nin uyguladığı dezenflasyon programının süreceğine olan inancı, seçimlerin ardından daha da pekişecektir ve diğer kredi derecelendirme kuruluşlarından da not artışları gelecektir” ifadesini kullandı.

TEK HANEYE İNDİRMEK MÜMKÜN

Avdagiç, genelde ekonomi yönetiminin ve özelde Merkez Bankası’nın fiyat istikrarı ve finansal istikrar için kararlılıkla uyguladığı dezenflasyonist politikaların üretim ve ihracat tarafında baskı oluşturduğunu ve fedakârlıklar gerektirdiğini bildiklerini söyledi. Avdagiç, “Ancak şunu da biliyoruz ki, bugün bu fedakârlıklara katlanmazsak, enflasyonu düşürmemiz çok zor. Enflasyonla mücadelede, kamu ve özel tüm kesimler üzerimize düşeni eksiksiz yapmak zorundayız. Öncelikle hepimizin buna inanması gerekiyor. Türkiye nasıl ki, enflasyonu 2002’deki yüzde 45 seviyesinden 2004’te yüzde 10’a ve sonra da yüzde 10’un altına indirdiyse, bugünkü yüksek enflasyonun da iki yıl içinde hedeflendiği şekilde tek haneye indirilmesi mümkün” dedi.

CARİ AÇIKTAKİ DÜŞÜŞ SÜRECEK

İTO Başkanı Avdagiç, iç talebin yanı sıra dış dengede de tablonun olumluya döndüğünü kaydetti. Avdagiç, “Küresel ekonomideki zayıf seyre rağmen yılın ilk iki ayında ihracatımız yüzde 8.5 artarken, ithalat hacmi yüzde 15.5 daraldı. Böylece 2024 yılının iki aylık dış ticaret açığı da 26 milyar dolar seviyesinden yüzde 50 düşüşle 13 milyar dolara geriledi. Şubat itibariyle son 12 aylık ihracat ise yüzde 1.6 artarak 260 milyar dolara dayandı. Bu rakamlar, cari açıktaki düşüş eğiliminin süreceğine işaret ediyor” değerlendirmesinde bulundu. Şekib Avdagiç, Kasım 2023’te 50 milyar dolar sınırının altına inen ve aralıkta 45 milyar dolar bandına düşen 12 aylık cari açığın, önünüzdeki aylarda 40 milyar doların da altına inmesini beklediklerini vurgulayarak, “Cari açığın azalması, döviz talebini aşağı çekerken, dış kırılganlıkların da azalmasına yol açacaktır. Yaz aylarıyla birlikte ise Türkiye’nin yeniden cari fazla verir konuma ulaşacağını tahmin ediyoruz” dedi.

GÜVENLİ ŞEHİRDE TİCARET GELİŞİR

“Ticaret ve güvenlik birbirinden ayrılmaz bir bütündür” diyen İTO Başkanı Şekib Avdagiç, konuşmasına şöyle devam etti: “Ancak güvenliğin ve asayişin tesis edildiği şehirde üretim ve ticaret gelişir. Bakanımızın İstanbul Valisi olduğu dönemde şehrimizin asayişine verdiği önem de bu bakımdan çok ciddi bir örnekti. Şimdi bu örneği, Türkiye çapında uyguluyor. İstanbul’da görev yaparken, iş dünyası ile bütünleşen, sorunları çözen, güvenliği en üst düzeyde sağlayan bir valiydi. İçişleri Bakanlığı’na atandığı günden beri de onun İstanbul’a gönül vermiş bir bakan olmasının avantajını yaşadık. İstanbul iş dünyası olarak kapısını çaldığımız her vakit, Sayın Bakanımız hiç bekletmeden o kapıyı, İTO’ya ve bize açtı. Sorunlarımızı anlayıp bizimle birlikte çare bulmak için gayret gösteriyor.”

İSTANBUL İŞ DÜNYASININ BAZI ÖNERİLERİ

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, İTO’nun meslek komitelerinden ve üyelerinden ulaşan konuları da İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya iletti. İşte bazı öneriler:

İTO, Ulaşım Koordinasyon Merkezi UKOME’de asli üye olarak temsil edilmeli.

Okul Servis Araçları Yönetmeliği’nde yetki tek bakanlıkta toplanmalı.

Okul taşıtları ile personel servis araçları birlikte değerlendirilmeli.

Kiralama yöntemi ile çalınan araçlar ‘emniyeti suistimal’ suçundan değil, ‘organize suç/nitelikli dolandırıcılık’ kapsamında değerlendirilerek KABİS ile entegre bir ‘kara liste’ oluşturulmalı.

AB’ye uygun olarak motor nu-maraları trafik tescilde aranılan bir zorunluluk olmaktan çıkmalı.

RAMAZANDA ÇANAKKALE GEÇİLMEZ DEDİLER

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, bu yıl Çanakkale Deniz Zaferi’nin 109. yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, şunları söyledi:

“Çanakkale’deki kahraman askerlerimiz, Ramazan ayı boyunca ölüme koşarcasına yürüdü. 1915 yılı Ramazan ayında Çanakkale’yi denizden sonra karadan da geçilmez yaptı, oraya bedeninden bir sur ördü. Bu vesileyle bir kez daha, Milli Mücadele ruhunun ateşlendiği Çanakkale Savaşlarında kaybettiğimiz on binlerce şehidimizi ve başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Çanakkale’nin kahraman komutanlarını rahmetle yâd ediyorum.”

MECLİS’TEN YANSIMALAR

İTO’nun bir parçası olmaktan onur duyuyorum S. Sadettin Saran-Bilgi, İletişim ve Medya Meslek Komitesi: İstanbul Ticaret Odası’nın bir parçası olmaktan onur duyuyorum. Bu köklü kurumdaki kısa mesaide çok kıymetli insanlar tanıdım. Bu kurumun ülkemiz için ne kadar önemli olduğuna bizzat şahitlik ediyorum. Geldiğimiz noktada Fenerbahçe Spor Kulübü başkanlığı adaylığımla ilgili çalışmalar nedeniyle İTO meclisinden üzülerek ayrılmak durumundayım. Sizlere veda ederken burada gördüğüm samimiyeti hiçbir zaman unutmayacağımı ifade etmek istiyorum. Bu yolculuğa karar verdiğim andan itibaren sizlerden gelen başarı dilekleri benim ve arkadaşlarım için çok önemli. Hepiniz sağ olun, var olun.

Mali müşavirlere daha çok yetki verilmeli Hacı Demir-Mali Müşavirlik Meslek Komitesi: Mart ayı bizim için önemli bir dönem. Ülkemizde 1-7 Mart tarihleri Muhasebe Haftası ve 1 Mart ise Muhasebeciler Günü olarak kutlanıyor. Stajyerlerimizle birlikte İstanbul’da 60 bin, Türkiye de ise 130 bin kişilik bir eğitimli gücümüz var. Finansal raporlamadan analize, değerlemeden denetime ve yönetime uzanan geniş bir yelpazede yetkinliklerimiz var. Ülkemizin yetkinliklerimizden daha güçlü yararlanmasını bekliyoruz. Yasal düzenlemelerle ülkemizdeki değer zincirinin kamu yararına dönüştürülmesi için mali müşavirlere daha çok yetki verilmesini talep ediyoruz. Çok gecikmiş olan bir hakkın teslimi için benzer meslek gruplarına tanındığı gibi meslek mensuplarımıza yeşil pasaport hakkı verilmeli. Kamu yararının hızlı ve adil tesisi için uluslararası uygulamalarda olduğu gibi arabuluculuk yetkisinin verilmesinin meslek mensuplarımızın bir hakkı ve zorunluluk olduğunu düşünüyoruz. Mali müşavirlik ve denetim hizmetlerine erişimin kolaylaştırılması için bu hizmetlerdeki KDV oranının indirilmesini talep ediyoruz. Beyanname imzalatma sınırlarının tamamen kaldırılarak bütün beyannamelerin mali müşavirler tarafından imzalatılması zorunluluğunun getirilmesini bekliyoruz. Stajyerlerimizin istihdamında işverene destek sağlanmasını, sigorta prim yükünün azaltılmasını istiyoruz. Meslek mensuplarımızın KOSGEB ve KGF imkânlarından yararlanmasını talep ediyoruz. Beyan ve bildirim süreçlerinin karmaşık yapısından kurtularak sadeleştirilmesini bekliyoruz.

Sosyal Medyada Biz

ITO Symbol