İstanbul Ticaret Odası’na kimler kayıt olabilir ?

İstanbul Ticaret Odası’na kayıt olabilmeniz için, Türk Ticaret Kanunu’ndaki tarif ile tacir olmanız gerekmektedir. (TTK m.14) Bu maddeye göre bir işletmeyi kısmen dahi olsa kendi adına işleten kimseye tacir denir. Odaya kayıt için öncelikle Ticaret Siciline kayıt olunmalıdır.

Faaliyet Belgesini elektronik ortamdan nasıl alabilirim?

Faaliyet belgeleri, online işlemler adımından e-imzalı/ıslak imzalı şekilde alınabilmektedir. E-imzalı talep edilen belgeler, talep sırasında belirtilen e-mail adresine gönderilmektedir. 

Online işlemler bölümünden, almak istenilen belge seçilir. Sicil numarası girilerek belge sorgulaması yapılır. Talep edilen belge sepete atılır. Sepet güncellenir. Son olarak ödeme yapılır. Belgeniz belirtilen adrese e-mail yoluyla gönderilir.

İstanbul Ticaret Odası’ndan Faaliyet Belgesi ve Ticaret Sicil Gazetesi'nin onaylı suretini almak için ne yapmalıyım?

Bu belgeler,  online işlemler  adımından e-imzalı şekilde, yada ilgilinin sözlü talebi üzerine İTO Üye Sicil Müdürlüğü'nün merkez ve hizmet birimi bankolarından ve  mobil hizmet aracından alınabilir. Detaylı bilgi için tıklayınız. 

Firma iletişim bilgilerimiz değişti. Nasıl güncelleyebiliriz?

İletişim bilgilerinizi, iletişim bilgileri güncelleme formu doldurulup, firma yetkilisi tarafından imzalandıktan sonra, faks, posta, e-posta yoluyla odamıza göndererek güncelleyebilirsiniz. Adres değişikliğinin ise İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü'ne tescil ettirilmesi gerekmektedir.

Faks :   0212.513 15 65 / 0212.520 16 56

E-posta : uyesicil@ito.org.tr

Adres : İstanbul Ticaret Odası Merkez Bina Reşadiye Cad. 34112 Eminönü

Faaliyet belgesini yabancı dilde alabilir miyim?

Faaliyet belgesini İngilizce, Almanca, Fransızca dillerinde de alabilirsiniz. Detaylı bilgi, web sayfamızdan belge-tasdik, oda sicil hizmetleri, faaliyet belgesi adımlarından alınabilir.

Gazeteniz günlük mü, haftalık mı yayınlanıyor? Tirajını öğrenebilir miyim?

İstanbul Ticaret haftalık, renkli, 20 sayfa, Türkçe yayınlanmaktadır. Pazartesi günleri yayınlanan gazetemizin tirajı 150 bin adettir.

İstanbul Ticaret Gazetesi’ne internette nasıl ulaşabilirim? Mobil uygulamalarınız var mı?

Gazete arşivi ile birlikte e-gazete adresimiz: www.istanbulticaret.org.tr.  Gazetenin mobil uygulamasını AppleStore ve GooglePlay’de “ito” kelimesiyle aratarak mobil cihazınıza indirebilirsiniz. 

Ayrıca;  itohaber.com adresinden İTO’daki etkinliklerin haberlerini günlük olarak takip edebilirsiniz.

İTO’nun iletişim maili ito@ito.org.tr güncel midir? Sorularımızın cevaplarını gün içinde alabilir miyiz?

Evet günceldir. İş günü içinde sorularınız ilgili müdürlüklere iletilmekte ve en kısa sürede cevapları tarafınıza gönderilmektedir. 

İstanbul Ticaret Odası Çağrı Merkezi’ne nasıl ulaşabilirim?

Çağrı merkezimize 444 0 486 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. Ayrıca ito@ito.org.tr adresi üzerinden de her türlü soru, görüş, istek ve önerilerinizi iletebilirsiniz.  

İTO merkez veya hizmet birimleri dışında gezici hizmet veriyor mu?

İstanbul Ticaret Odası 2014 yılında uygulamaya koyduğu İTO Mobil Hizmet aracı ile hizmeti üyesinin ayağına götürmeye başladı. 4 dilde faaliyet belgesi, sicil gazetesi onayı, çıraklık-ustalık-kalfalık belgeleri, İTO kimlik belgesi, Bağ-Kur belgesi, imza tasdiki ve aidat tahsilâtı yapan İTObüs, her hafta dönüşümlü olarak İstanbul’un merkez ilçelerinin meydanlarında hizmet veriyor. Durak planı için tıklayınız

İTO aidat ödeme yöntemleri nelerdir? Online aidat ödeme imkanım var mı?

İTO’nun Eminönü Merkez binası ile tüm bölge temsilciliklerinde (Perpa, Giyimkent, Anadolu Yakası Bölge Hizmet Birimi, Pendik, İDTM) tahsilât yapılabilmektedir. 

Firmalar İTO’ya olan yıllık üyelik ve munzam aidat borçlarını; www.ito.org.tr adresinden, Online İşlemler, Borç Sorgulama/Ödeme Linkinden herhangi bir kişinin TC. Kimlik numarası ve doğum tarihi ile şifre gerekmeden sisteme girerek, kolaylıkla kredi kartı ile ödeyebilir. 

Ayrıca Yapı Kredi Bankası’nın tüm şubelerinden sicil numarası ile masraf ödemeden online ekrandan ödeme yapılabilmektedir. Yapı Kredi Bankası, İş Bankası, Akbank, Halk Bank ve Şeker Bank’ın internet şubelerindeki ödemeler menüsünden sicil numarası ile de online olarak ödeme yapılabilmektedir.  

İTO zarar eden üyesinden munzam aidat alıyor mu?

İTO, Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan (GİB) firmaların vergi matrahlarına, ticari kazançlarına ilişkin bilgiler üzerinden munzam aidat tahakkuku yapıyor. GİB bilgilerinde firmanın ticari kazanç sağlamadığına ilişkin bilgi varsa, o firmadan munzam aidat alınmıyor. 

Müdürlük yanlışlıkla bir tahakkukta bulunmuşsa da geri ödeme yapıyor. Bunun için firmanın o yıla ait gelir beyannamesi ile başvurması gerekiyor.  

Oda üyelerinin ticari anlaşmazlıkları konusunda yardımcı oluyor mu?

İstanbul Ticaret Odası Tahkim Merkezi İTOTAM, Oda üyelerinin kendi aralarında ya da yerli veya yabancı diğer gerçek ve tüzel kişilerle ilişkilerinde ortaya çıkması muhtemel ticari ihtilafların mahkemelere gitmeden hızlı, etkin ve alanında uzman hakemlerce çözümünü sağlayarak tahkim hizmetini 

Tahkim uygulamasından nasıl yararlanabilirim?

Firmalar yaptıkları sözleşmelere İTOTAM tahkim şartını koyarak tahkim hizmetinden yararlanabilirler. İTOTAM tahkim hizmetinden yararlanmak için taraflardan birinin İstanbul Ticaret Odası üyesi olması gerekir. Sözleşmede tahkim şartı olmasa da, bir tarafın başvurusu üzerine, diğer tarafın da kabul etmesi halinde uyuşmazlık İTOTAM’ da görülebilir. 

İTOTAM tahkimi ve tahkim yargılamasına ilişkin detaylı bilgi için www.itotam.com adlı web sitesine bakabilirsiniz.

Oda, üyelerine hediye veriyor mu? Çekiliş ve promosyon yapıyor mu?

İTO hiçbir şekilde hiçbir kişi veya kuruma hediye vermemekte, çekiliş düzenlememekte, promosyon yapmamaktadır. Odamız adını kullanan kötü niyetli kişi ve uygulamalara itibar etmemenizi önemle rica ederiz

İTO adını kullanarak fayda elde etmeyi amaçlayan kötü niyetli kişi ve uygulamalara yaptırımlarınız nelerdir?

Odamız Hukuk İşleri Müdürlüğü bu gibi durumlarla ilgili hukuki süreci başlatmaktadır. Şikâyet ve uyarılarınızı ito@ito.org.tr adresine gönderebilirsiniz. 

İstanbul Ticaret Gazetesi’ne nasıl abone olabilirim?

Abone olmak için lütfen 0212 445 61 23 No’lu telefonu arayınız. Veya dilsah.keflioglu@ito.org.tr adresinden mail ile bilgi alabilirsiniz.

Oda ve ekonomi ile ilgili güncel haberleri nasıl takip edebilirim?

Gazetemizde yer alan tüm haberler ve gazetemizde yer almayan küresel güncel tüm ekonomi haberlerini www.itohaber.com adresinden takip edebilirsiniz. Ayrıca gazetemizin tüm sayfalarını www.istanbulticaret.org.tr adresi üzerinden izleme şansınız bulunuyor.  

Gazeteniz kimlere, hangi kuruluşlara ulaşıyor? Okuyucu profili kimlerden oluşuyor?

İstanbul Ticaret Odası’nda yeni kurulan tüm şirketlerin yetkilileri, İTO’ya kayıtlı 250 bin TL ve üzeri sermayeye sahip 63 bin firmanın yetkilileri, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Bakanlar, tüm Milletvekilleri, tüm Belediye Başkanları, Valiler, Kaymakamlar, Yargı Üyeleri, Kuvvet Komutanları, Mesleki Kuruluş Başkanları, Holding ve Banka Genel Müdürleri, Yurtdışı Konsolosluklar, İstanbul ve Ankara Protokolü,  Sivil Toplum Kuruluşları, tüm Ekonomi Basını.

Gazetemiz halen, Türkiye genelindeki 31 havaalanının VIP salonlarında, tarafımızdan sağlanan standlarda yolcularla buluşuyor. İstanbul’un seçkin otellerinin misafir salonlarında da özenle sergilenmektedir.

İTO üye kimlik kartımı nasıl alabilirim?

Üye kartı talebine ilişkin başvuru; şirket kaşesi altında yetkilileri tarafından imzalanmış dilekçe ile yapılmalıdır.  Dilekçe beraberinde kimlik kartının adına düzenleneceği kişinin vesikalık fotoğrafı bulunmalıdır. Dilekçe için İTO Üye Sicil Müdürlüğü'nün merkez ve hizmet birimi bankolarından ve  mobil hizmet aracından müracaat edilmelidir.

NACE Kodu değişikliği (Meslek Grubu Değişikliği) başvurusunu nasıl yapabilirim?

Talep edilen faaliyet kodunun (NACE) Ticaret Sicili Müdürlüğü'nce tescil olunan iş konunuza uygun olması gerekiyor. Uygun olmaması durumunda öncelikle iş konunuzdaki değişikliğin ilgili müdürlükten tescilinin yaptırılması gerekmektedir.

Bağlı olduğunuz vergi dairesinden, talep edilen faaliyet kodu vergi levhasına işletilmeli. Odamıza hitaben yazılan talep dilekçesi ekine vergi levhası eklenmelidir. Merkez ve temsilciliklerde Üye Sicil Müdürlüğü'ne müracaat edilmesi gereklidir. Müracaatı faks, e-posta veya posta yoluyla da yapabilirsiniz. (Talep dilekçesi)

Faks:  0212.513 15 65 / 0212.520 16 56
E-posta: uyesicil@ito.org.tr
Posta: İstanbul Ticaret Odası Merkez Bina Reşadiye Cad. 34112 Eminönü

İlave NACE kodunu nasıl alabilirim?

Firmanın talep ettiği NACE kodu ile ilgili işler; meşgalesinde bulunması şartı ile Eminönü’nde bulunan merkez binamıza elden, faks, e-posta veya posta yolu ile müracaat edilebilir. (Talep dilekçesi)
 
Faks:  0212.513 15 65 / 0212.520 16 56
E-posta: uyesicil@ito.org.tr
Posta: İstanbul Ticaret Odası Merkez Bina Reşadiye Cad. 34112 Eminönü

İş Makinası Tescil Belgesi alınması zorunlu mudur?

Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 28. maddesi uyarınca, bütün motorlu araçlar ile ilgili Yönetmelik’te tescili zorunlu kılınan motorsuz araçların sahipleri, araçlarını yetkili kuruluşa tescil ettirmek ve tescil belgesi almak mecburiyetindedir. 

Findeks'e (Kredi Kayıt Bürosu) kayıt olmama İTO yardımcı olabilir mi?

Üyelerin, KKB sistemi üzerinde bulunan findeks.com adresindeki başvuru formunu doldurup çıktısını alarak, imza sirküleri ile merkez binada bulunan Üye Sicil Müdürlüğü’ne bizzat başvurmaları halinde sisteme kayıtları yapılmaktadır. 

Yetki Belgesi alabilmek için ne yapmamız gerekiyor?

Yetki Belgelerinin müracaat yeri İTO’nun Anadolu Yakası Bölge Hizmet Birimi, Perpa ve Giyimkent Hizmet Temsilcilikleridir. Detaylı bilgi ve dilekçe örneklerine sayfamızdaki “Tescil-İlan-Kuruluş” adımından ulaşabilirsiniz : Yetki Belgesi

MERSİS üzerinden hangi işlemler yapılmaktadır ve nasıl başvuru yapacağım?

MERSİS (Merkezi Sicil Kayıt Sistemi) Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nca şirket kuruluş ve sonrasındaki işlemler için kurulmuş bir sistemdir. Tüm yeni kuruluş ile şube açılışı ve merkezi İstanbul dışındaki firmaların İstanbul’a merkez nakli tescil başvuruları için, MERSİS üzerinden sisteme giriş yapılması ve talep numarası alınması gerekmektedir.

Yeni firma kurmak için ne yapılması gerekiyor ?

MERSİS sistemi üzerinden MERSİS –TESCİL BAŞVURU –KURULUŞ İŞLEMLERİ adımlarından ilgili kuruluş işlemi başlatılarak, tüzel kişiliklerde ana sözleşme, gerçek kişilerde taahhütname metni oluşturulur ve talep numarası alınır. Talep numarası alındıktan sonra, Tescil için http://www.ito.org.tr adresli sayfamızın “Ticaret Sicili İşlemleri” adımında belirtilen belgeler ile Anadolu Yakası Bölge Temsilciliği ve Hizmet Birimi (Altay Çeşme Mah. Öz Sok. No:19 Gold Plaza Maltepe), Perpa (Okmeydanı, Perpa İş Merkezi B Blok Kat. 13 No. 2269-2270 ) veya Giyimkent (Esenler,Oruç Reis Mah. Giyimkent Sitesi 12.Sok. No.82 ) hizmet birimlerimizden herhangi birine müracaat edilmesi gerekmektedir.

Sosyal Medyada Biz

ITO Symbol