Teknopark İstanbul

Teknopark İstanbul, yerli ve yabancı girişimcilerin Türkiye’nin teknoloji geliştirme kapasitesine katkıda bulunabilmesi amacı ile Savunma Sanayii Başkanlığı ve İstanbul Ticaret Odası ana ortaklığında kurulmuş bir teknoloji geliştirme bölgesidir.

Teknopark İstanbul’un kurulması 8 Ekim 1987 tarihli Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) kararlarına dayanmaktadır.


İTEP (İleri Teknoloji Endüstri Parkı ve Havaalanı Projesi), Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından İstanbul’un Anadolu yakasında gerçekleştirilmekte olan ve endüstriyel destek, araştırma- geliştirme, bilim ve teknoloji, eğitim/ öğretim boyutları içeren bir projedir.Projenin ana hedefi, ülkemizin ileri teknoloji ihtiyaçlarının milli kaynaklardan karşılanabilmesi için gerekli dinamik, bilimsel ve teknolojik altyapının oluşturulmasına destek sağlamaktır.


20 Nisan 1988 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile Pendik Kurtköy’de İTEP amaçları doğrultusunda kullanılmak üzere 13 milyon m² genişliğinde bir arazi kamulaştırılmıştır. Bu alanın içerisinde yaklaşık 2,5 milyon m² arazi Teknopark İstanbul için ayrılmıştır.


Teknopark İstanbul’da 297 firmasıyla, 5.063 ARGE Personeliyle faaliyetlerini yürüterek bugüne kadar 1622 milli projeyle 125 marka ve patent alınmıştır.
 

Teknopark İstanbul İletişim

​Adres: Sanayi Mah. Teknopark Bulvarı No: 1 - 9A Pendik / İstanbul  

Telefon: 0216 999 70 00

Faks:     0216 999 70 01

Eposta:  info@teknoparkistanbul.com.tr

Web:      https://www.teknoparkistanbul.com.tr

Sosyal Medyada Biz

ITO Symbol