Yeni Cami Hünkar Kasrı

Yeni Cami Külliyesi’nin bir parçası olan Hünkâr Kasrı, Tarihi Yarımada’da bulunmaktadır. Klasik Osmanlı Mimarisi'nin en önemli eserlerinden biri olan Yeni Camii Hünkâr Kasrı’nın içinde 17. yüzyıla ait nadide çiniler, sedefkârî, tunç alçı ve edirnekarî örnekleri bulunur. Kasrın giriş kapısındaki ağaç işçiliği, içerideki çinili ocaklar, duvarları kaplayan çinili panolar, renkli cam pencereler nadide işçilik örnekleri olarak kabul edilir. Çinilerin bir kısmı ise sadece kasrı süslemek için özel olarak yaptırılmıştır.

Hünkar Kasrı’nın aslına en uygun ve görkeminden hiçbir şey kaybetmeyecek şekilde restorasyonun sağlanmasını üstlenen İTO, restorasyonun ardından hem kültürel mirasımıza sahip çıkmış hem de burayı geleneksel sanatlarımız için bir merkez haline getirmiştir.

Hünkar Kasrı’nda her yıl 47 sergi ve sanatsal etkinlik sanatseverlerle buluşmaktadır.

Hünkar Kasrı’nda yer alan sanat dükkanları, her yıl onlarca sanatçıya ev sahipliği yaparak, sanatlarını icra etmelerine katkı sağlamaktadır.

Klasik sanatlarımızın önde gelen temsilcilerinin sergiler açtığı Yeni Cami Hünkar Kasrı, Türk-İslam dünyasının sanat çalışmaları için önemli merkezlerinden biri olma yolunda ilerlemektedir.

Fotoğraflar

Sosyal Medyada Biz

ITO Symbol